Choď na obsah Choď na menu
 


MALÝ PRÍBEH LETA

MALÝ PRÍBEH LETA

Keď sa Maťko s Kubkom po návrate z krajiny zázrakov trochu pozviechali, hneď bol svet krajší. Maťko si spravil rekvalifikačný kurz v automobilke a ešte kým sa stihol postaviť k výrobnému pásu, už boli v generálnom štrajku. A Kubko? Ten sa nám, prosím pekne, zamiloval. Ale poďme pekne po poriadku.

Začiatkom leta sa vybral za ďalším kamarátom Ďurkom až hen, do rodiska Paľa Tonkoviča (Podkonice). Bola sobota a večer sa chystala veľká paráda, ako bol napísal jeden náš lekár. Chlapi si umyli krky aj ruky, vypigľovali požičané ancúgy a dederónky, a poďho na tú slávu.

1.  NA PODKONICKOM BÁLE   M. Kukučín

lp1.jpg

Veruže, bola to paráda. Orchester mali veľký, nielen cigánsku bandu, ale v prestávke vyhrávala aj menšia, Terchovská muzička. Bratia Muchovci rozpaľovali dievčenské lýtka a chlapčenské hlavy. Nevyhlo sa to ani Kubkovi. Ako sa tak obzeral, ktorú by pozval do tanca, oči mu zablúdili do kúta sály. Až mu srdce stislo. Vtom sa za ním ozvalo: „Veru ani ja som to ešte nevidel“. To prevravel sám Lojzo Mucha.

2.  EŠTE SOM NEVIDEL TAK DIEVČATKO PLAKAŤ      

     ľudová pieseň z terchovského kraja

 

lp2.jpg

Kubko využil všetok svoj šarm získaný na salaši a upokojoval mladú slečnu. Darmo jej však vysvetľoval, že dnes sa už nerukuje. I keď, človek nikdy nevie. Plač nie a nie ustať. Aby nekazili náladu, pobrali sa zo sály von. Neviem, či zapôsobila krásna letná noc, vôňa kvetov alebo zblíženie duší, no plač ustal a púčik sa rozvinul do krásnej ruže. Nebudeme zabiehať do detailov, ale čas sa rozbehol ako divý kôň. Ani Tibor Vichta by to lepšie nevymyslel. A Kubko si tak povedal, že nech to trvá večne,   kým....

3.  KÝM SA SKONČÍ TÁTO NOC  film so scenárom T. Vichtu

lp3.jpg

Prišlo však ráno a s ním všedný deň. Odprevadil svoju novú lásku domov, aby nebol v dedine hriech a pobral sa dospať prebdetú noc. Ibaže myšlienky sa rojili v hlave ako včely. Epitetony mohol rozdávať a lepšie rýmy nemal ani Sládkovič. A rozhodnutie, ktorou cestou sa dá, odložil na neskôr.

4.  KRIŽOVATKY      E. B. Lukáč  poézia

lp4.jpg

Deň pokročil a na obed ho už musel kamarát Ďuro budiť z ružového spánku. Dobre sa hovorí, že láska ide cez žalúdok, lebo už mu v ňom muzikanti čardáš vyhrávali. Šnicel cez celý tanier a spomienka na noc mu ešte viac ozdobili nedeľu. Už popíjali kávičku, keď sa spoza brány ozvali chlapské výkriky. Ďuro spoznal medzi nimi bratov novej Kubkovej lásky. Ďuro, Jožo, Jano, Vašo, kopa ďalších a pred nimi ONA. A krik sa stupňoval. Volali, nech sa Kubko ukáže, a ten, ako správny tetrov, šiel.

5.   POĎ VON!   Pieseň sk. ELÁN

 

lp5.jpg

 

Kým stačil vysvetliť švagrom, že to myslí vážne, dostal takú nakladačku, že by mu nepomohli ani sestričky z Kramárov. Ale už Vilo Šejkspír dakedy napísal, že láska víťazí, tak aj teraz. ONA prejavila lásku k rodine a Kubko k vlastnému zdraviu.

Tým sa skončil tento malý príbeh leta, prišla jeseň, z lásky zostala už len jemná predstava (povedal by Dán) a automobilka mala o jedného robotníka viac.

6.   NEŽNÁ FATAMORGÁNA    D. DÁN 

      V prípade, že by ani jedno kompletné riešenie nemalo originálny názov, uznal by som aj KOŽENÉ SRDCE

lp6.jpg

Prvé kompletné riešenie poslal J. KUMIČÍK a stal sa víťazom tejto jednorazovky.

Gratulujem,

Chytrák